Меѓународна одбојка

Капитенот Ѓоргиев ја предводеше Љубљана до победа во првиот финален меч против Калцит

Во првиот натпревар од големото финале од Првата словенечка одбојкарска лига, во салата Тиволи во Љубљана, актуелниот шампион Љубљана славеше со 3-1 против Калцит волеј.

Словенечкиот шампион беше подобар противник на домашен терен и заслужено се радуваше на првата победа во финалната серија.

Домашните одбојкари ја имаа иницијативата за отворањето во првиот натпревар од големото финале.

Капитенот Ѓоргиев, кој средбата ја започна како примач, двапати успешно нападна за 4:2, а по него Шкет и Кржич за водство од 8:5.

Змејовите ја одржуваа предноста од два поени во преостанатиот дел од натпреварот, а по асот на Кржич беше три, а имаше реакција на гостинската клупа и прв тајмаут по барање на Кашиќ (18:15).

Одбојкарите на Калцит профитираа од паузата, израмнија на 19-19 по ефектниот напад на Брунет.

По паузата интервенираше и тренерот на домашната екипа, кој не го спречи налетот на одбојкарите од Камник кои поведоа со 23:20.

Уште еден тајм-аут на Хафнер ги разбуди змејовите, кои се доближија на само еден поен заостанување (22:23). Екипата на Калцит собра доволно сили и по една одлична блокада го освои првиот сет во своја полза (22:25).

Љубљана уште подобро го започнаа вториот сет отколку првиот сет. Со одличен сервис и игра во блок-одбрана се стекнаа со пет поени предност (12:7).

Сепак одбојкарите на Калцит опасно се доближија до поен негати (21:20). Одбојкарите на Љубљана подобро заиграа во продолжение и преку извонредниот Шкет израмнија на 1-1 во сетови (25:22).

На почетокот од третиот сет ниту една од екипите не успеа да дојде до значајна предност, туку само до моментот кога младиот Кржич стапна на сервис линијата и со одличен удар обезбеди делумен резултат од 6:0.

Како што се испостави, ова беше клучна предност што Портокаловите змејови ја задржаа до крајот на сетот.

Првата финална топка Видчник ја доби со жесток напад, што го искористи капитенот Ѓоргиев за да го добие третиот сет со (25:19).

Почетната иницијатива во 4-от сет уште еднаш им припадна на љубљанци, кои со одлична блокада се оградија од ривалите и поведоа со 5:2.

Одбојкарите на Калцит беа свесни дека мора да ги дадат последните атоми сила и успеаја во тоа.

На десеттиот поен го изедначија резултатот, а веднаш по серијата на Брунет дојдоа до предност од два поени (10:12).

На крилата на одличен блок и пожртвувана игра во одбраната во 15. поен, змејовите го фатија противникот.

Шоуто на младиот Кржич беше далеку од завршено, со две моќни блокади го запре Брунет и му донесе водство на својот тим од (17:15).

Налетот и одличната игра на одбојкарите на Љубљана продолжи и на крајот од четвртиот сет. Видечник со блокада го реши натпреварот за конечни 3-1 во сетови (25-22).

Во тимот на Љубљана најдобар поединец беше Шкет со 24 поени, додека македонскиот капитен Никола Ѓоргиев заедно со Покершник имаше 15 поени.

Вториот меч од финалната серија се игра вечерва од 20 часот во Камник.